140B00103
Part No
140B00103
Manufacturer
Vishay / Spectrol
Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Stock
45
Manufacturer :
Vishay / Spectrol
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
1/4-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
330°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±5%