132B20102
Part No
132B20102
Manufacturer
Vishay / Spectrol
Description
POT 1K OHM 2.75W WIREWOUND LIN
Stock
31
Manufacturer :
Vishay / Spectrol
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
2.75W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
340°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±3%