P9A1R100FISX1103MA
Part No
P9A1R100FISX1103MA
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Description
POT 10K OHM 1/10W PLASTIC LINEAR
Stock
65
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M7 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Last Time Buy
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%