6639S-1-203
Part No
6639S-1-203
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Stock
2
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
20k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
Continuous
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±15%