PCW1D-B24-BAB502L
Part No
PCW1D-B24-BAB502L
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M9 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%