3547S-1AC-103B
Part No
3547S-1AC-103B
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
3
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±3%