P16NM222MAB15
Part No
P16NM222MAB15
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Description
POT 2.2K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Knob
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M10 x 0.75
Features :
Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
2.2k
Resistive Material :
Cermet
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%