PE30L0FL103MAB
Part No
PE30L0FL103MAB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Description
POT 10K OHM 3W CERMET LINEAR
Stock
4
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M10 x 0.75
Features :
Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Cermet
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%