3856A-282-102AL
Part No
3856A-282-102AL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
3.75
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1k
Resistive Material :
Cermet
Rotation :
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±10%