5713R10KL.5
Part No
5713R10KL.5
Manufacturer
TT Electronics
Description
POT 10K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Servo Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
Continuous
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±130ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±5%