PT10MH01-502A2020-PM-S
Part No
PT10MH01-502A2020-PM-S
Manufacturer
Amphenol
Description
10MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%