PVG3G100C01R00
Part No
PVG3G100C01R00
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±20%