PT10MV10-502A2020
Part No
PT10MV10-502A2020
Manufacturer
Amphenol
Description
PT10MV 5K / 20% / carbon trimmer
Stock
477
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%