3006Y-1-102LF
Part No
3006Y-1-102LF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Stock
17
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
15
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%