ST42EC100
Part No
ST42EC100
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%