89XR500LF
Part No
89XR500LF
Manufacturer
TT Electronics
Description
TRIMMER 500OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
20
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
500 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%