TM7ES502
Part No
TM7ES502
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
3
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%