Y005010K0000J0L
Part No
Y005010K0000J0L
Manufacturer
VPG Foil
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W WIRE LEADS
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination Style :
Wire Leads
Tolerance :
±5%