3057P-1-500
Part No
3057P-1-500
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
22
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%