201UR105B
Part No
201UR105B
Manufacturer
CTS Corporation
Description
TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PIN TOP
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1 MOhms
Resistive Material :
Carbon
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%