CT-94Y-100
Part No
CT-94Y-100
Manufacturer
Vishay
Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
18
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%