PVC6E252A01B00
Part No
PVC6E252A01B00
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TRIMMER 2.5KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
2.5 kOhms
Resistive Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%