1113B200
Part No
1113B200
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
TRIMMER 20 OHM 0.75W SLD HK TOP
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
20 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Hook
Tolerance :
±10%