1208P503
Part No
1208P503
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
16
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
50 kOhms
Resistive Material :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%