3059L-1-505
Part No
3059L-1-505
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TRIMMER 5MOHM 1W WIRE LEADS SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
22
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
5 MOhms
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Wire Leads
Tolerance :
±10%