PFE300SA-28/T
Part No
PFE300SA-28/T
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 28V 302W
Stock
13
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Current - Output (Max) :
10.8A
Efficiency :
89%
Features :
Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
11-DIP Module, Full Brick
Power (Watts) :
302 W
Product Status :
Active
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1 :
28V