EPM15-090-BE-0F0
Part No
EPM15-090-BE-0F0
Manufacturer
Astrodyne TDI
Description
AC/DC CONVERTER 9V 15W
Stock
54
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cTUVus, TUV
Current - Output (Max) :
1.67A
Efficiency :
70%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1 :
9V