PSK-S20C-12
Part No
PSK-S20C-12
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, UL
Current - Output (Max) :
1.66A
Efficiency :
82%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
12V