CFM06S150
Part No
CFM06S150
Manufacturer
Cincon
Description
AC/DC CONVERTER 15V 6W
Stock
2
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, D-Mark, FCC
Current - Output (Max) :
400mA
Efficiency :
81%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V