VBM-100-36
Part No
VBM-100-36
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 36V 100W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Current - Output (Max) :
2.8A
Efficiency :
91%
Features :
Baseplate, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
36V