RAC40-05SB
Part No
RAC40-05SB
Description
AC/DC CONVERTER 5V 40W
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
8A
Efficiency :
81%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
40 W
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
5V