PDM1-S12-D15-S
Part No
PDM1-S12-D15-S
Manufacturer
Bel
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
EN, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
33mA, 33mA
Efficiency :
81%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
6-SIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Not For New Designs
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
15V