DPBW06F-12
Part No
DPBW06F-12
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
250mA, 250mA
Efficiency :
88%
Features :
Remote On/Off, OCP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
8-SIP Module, 7 Leads
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V