PXD30-24WD15
Part No
PXD30-24WD15
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
Stock
170
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
1A, 1A
Efficiency :
87%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V