PXD10-24WS12
Part No
PXD10-24WS12
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Stock
364
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
830mA
Efficiency :
82%
Features :
OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
6-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V