HPS3120N030R26W
Part No
HPS3120N030R26W
Manufacturer
NetPower Corporation
Description
DC DC CONVERTER 12V 360W
Stock
50
Manufacturer :
NetPower Corporation
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
30A
Efficiency :
90.5%
Features :
Baseplate, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Half Brick
Power (Watts) :
360 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Half Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V