VG20-24S250
Part No
VG20-24S250
Manufacturer
Kaga Electronics USA
Description
DC DC CONVERTER 250V 20W
Stock
11
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
80mA
Efficiency :
82%
Features :
OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
4-DIP
Type :
High Voltage - Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
250V