NRT1000P010T05
Part No
NRT1000P010T05
Manufacturer
NetPower Corporation
Description
DC DC CONVERTER 1.2-6V
Stock
48
Manufacturer :
NetPower Corporation
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
95%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
5-SIP Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Input (Min) :
7V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
1.2 ~ 6V