NAT1000N20R05
Part No
NAT1000N20R05
Manufacturer
NetPower Corporation
Description
DC DC CONVERTER 0.75-5.5V
Stock
30
Manufacturer :
NetPower Corporation
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
10-SIP Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
8.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.75 ~ 5.5V