MRS4120N003N25
Part No
MRS4120N003N25
Manufacturer
NetPower Corporation
Description
DC DC CONVERTER 12V 36W
Stock
100
Manufacturer :
NetPower Corporation
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
89%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Thirty-Second Brick
Power (Watts) :
36 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Thirty-Second Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V