ODC150-48SC48-W
Part No
ODC150-48SC48-W
Manufacturer
ETA-USA
Description
Ultra wide Input VDC 8:1
Stock
2
Manufacturer :
ETA-USA
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
3.125A
Efficiency :
89%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
Half Brick
Power (Watts) :
150 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Half Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V