CP15B1130018N
Part No
CP15B1130018N
Manufacturer
Semiconductor Circuits, Inc.
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Stock
1
Manufacturer :
Semiconductor Circuits, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
87%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V