RACM1200-48SAV/ENC
Part No
RACM1200-48SAV/ENC
Description
AC/DC CONVERTER 48-56V 1200W
Stock
223
Applications :
ITE (Commercial), Laboratory, Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, EAC
Current - Output 1 :
25 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
95%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Power (Watts) :
1200W
Standard Number :
60601-1; 61010-1; 62368-1
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4.5 kV
Voltage - Output 1 :
48 ~ 56V