VOF-85B-24
Part No
VOF-85B-24
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 24V 85W
Stock
172
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, CE, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
Current - Output 1 :
3.55 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
89%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
85W
Product Status :
Active
Standard Number :
55024; 55032 Class B; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V