HCC24-2.4-AG
Part No
HCC24-2.4-AG
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER +/-24V 115W
Stock
45
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Current - Output 1 :
2.4 A
Current - Output 2 :
2.4 A
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
60%
Features :
Adjustable Output, Remote Sense
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 50°C
Power (Watts) :
115W
Product Status :
Active
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Linear
Voltage - Input :
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
24V