MAP55-4002G
Part No
MAP55-4002G
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 55W
Stock
45
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
8 A
Current - Output 2 :
5 A
Current - Output 3 :
1 A
Current - Output 4 :
1 A
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
73%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
4
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
55W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
2.6 kV
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V
Voltage - Output 3 :
-12V
Voltage - Output 4 :
12V