FSP550-20FM
Part No
FSP550-20FM
Description
AC/DC CONVERTER 12V 550W
Stock
106
Product Category :
AC DC Converters
Approval Agency :
CCC, CE, cULus, GS
Current - Output 1 :
45.8 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
80%
Features :
PMBus™, Universal Input
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 55°C
Power (Watts) :
550W
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Front End
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V