PFM4414VB6M48D0T00
Part No
PFM4414VB6M48D0T00
Manufacturer
Vicor
Description
AC/DC CONVERTER 48V 400W
Stock
15
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cTUVus, cURus
Current - Output 1 :
8.33 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
92%
Features :
External Rectification Required, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Power (Watts) :
400W
Product Status :
Not For New Designs
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
48V