PRK50U-0524W
Part No
PRK50U-0524W
Manufacturer
Kaga Electronics USA
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 50W
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output 1 :
5 A
Current - Output 2 :
1 A
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
75%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 132 VAC
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V