OVS-15E-UC
Part No
OVS-15E-UC
Manufacturer
Tamura
Description
AC/DC CONVERTER 15V 96W
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output 1 :
4 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
70%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
96W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
15V